Money Saver India
Home recipes for popular packaged products

Home recipes for popular packaged products

Home made or store bought, which do you prefer? You can save a good deal if you follow these simple recipes for relatively expensive products bought from the store.

There are so many food products that you could make at home just as easily as you could buy them from a store. But, is it cheaper to make it at home or buy it from your grocery store? Take a look as we find out.

Prices accurate as of April 28, 2014.

Fruit yoghurt
Fruit yoghurt is a delicious snack and a healthy dessert too, so let’s see what works out cheaper – making it at home, or buying a pack from a store. To make fruit yoghurt at home, you need a litre of milk, 50g of yoghurt, 50g of fruit (we chose mango) and 3tsp of sugar. All this should cost you approximately Rs82 giving you six servings. On the other hand, six servings of store-bought fruit yoghurt would set you back about Rs120 rupees.
Winner: Homemade
Get the recipe here.

Granola Bars
Granola Bars are great as a snack, a breakfast on the go or just something to keep you occupied when you are feeling peckish. To make them at home you will need 170g of dates, 60g of honey, 60g of peanut butter, 170g of almonds and 135g of oats. This will cost you approximately Rs386 and will give you 10 bars. On the other hand, 10 bars when bought from a store will cost you Rs420.
Winner: Homemade
Get the recipe here.

Potato chips
These are seriously addictive, so let’s find out if you can save yourself some money by making them at home. You will need 200g of potatoes, 170ml of vinegar and salt to make roughly one big bowl of potato chips (baked) which works out to Rs18 approximately, whereas baked chips can cost you Rs30 for a 65g pack when store bought.
Winner: Homemade
Get the recipe here.

Oatmeal cookies
Oatmeal cookies are great if you want an evening snack and don’t want to ruin your diet. To make them at home, you’ll need 140g of butter, 140g of sugar, 1tbsp of milk, 1tbsp of honey, 1tsp of bicarb soda, 140g of self-raising flour and 110g of oats. This will cost you approximately Rs98 making 20 cookies. Buying a pack of six oatmeal cookies on the other hand will cost you Rs35, and 18 cookies will cost Rs105.
Winner: Homemade
Get the recipe here.

Til Chikki
Til Chikki is another relatively healthy option, especially if you want to satisfy your sweet tooth. The recipe is incredibly simple and all you’ll need are 100g of sesame seeds, 67g of jaggery and a tsp of ghee. This comes up to approximately Rs53 for 120g of til chikki. However, buying the same quantity at a store will cost Rs40.
Winner: Store
Get the recipe here.

So most things are much cheaper made at home than bought from the store. If you have the time and patience, hit the links and try out the recipes.

Leave A Comment